Informatyka – podręcznik do informatyki dla uczniów klas 1 szkół ponadpodstawowych

“Informatyka 1. Podręcznik do klasy pierwszej dla liceum i technikum. Zakres podstawowy. Nowa edycja” to pierwsza część podręcznika z serii Informatyka, stworzona z myślą o uczniach klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Zakres treściowy jest zgodny z podstawą programową dla liceów ogólnokształcących oraz techników, dlatego też stanowi podstawę do nauki dla uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego.

Umiejętności

Uczeń w toku pracy z podręcznikiem opanuje podstawowe umiejętności przydatne na egzaminie maturalnym z informatyki, jak i też w codziennym życiu. Opanuje przede wszystkim dwa najważniejsze języki programowania – Pythona i C++. Nauczy się logicznego  oraz analitycznego myślenia, a przy tym informatycznej argumentacji rozwiązywanych problemów.

Struktura podręcznika

Podręcznik został podzielony na działy tematyczne, przedstawiając stopniowo uniwersalne zagadnienia. Poziom trudności rośnie z każdym tematem, ponieważ zachęca się aktywnie ucznia do przywoływania wiedzy już wcześniej opanowanej. Każde z zagadnień zostało opracowane w formie problemowej, przedstawiając tym samym programowanie jako narzędzie o zastosowaniu praktycznym.

Dopasowanie do potrzeb

Każdy koncept został przedstawiony w kompleksowy, ale rzeczowy sposób, stosując przy tym proste i jasne dla ucznia słownictwo. W każdym dziale zawarte jest słownictwo techniczne, wprowadzając użytkownika na coraz wyższe poziomy profesjonalizmu. Nawet najbardziej skomplikowane tematy zostały ujęte w prosty, ale nieszablonowy i kreatywny sposób. W celu dogłębnego zrozumienia zagadnień na przestrzeni podręcznika można znaleźć liczne przykładowe zadania.

Podręcznik składa się z następujących działów:

– Ochrona danych i oprogramowania

– Arkusz kalkulacyjny

– Grafika rastrowa Edytor tekstu

– Algorytmika i programowanie w Pythonie

– Algorytmika i programowanie w C++

– Wyszukiwanie wzorca w tekście

– Komunikacja i nauk w sieci

– Tworzenie stron internetowych

 

Podręcznik został stworzony przez połączenie sił kilku doświadczonych informatyków, którzy są opiekunami dydaktycznymi tysięcy uczniów w całej Polsce. Ich doświadczenie pozwoliło na opracowanie dzieła, które przygotuje użytkowników do kolejnych etapów edukacji oraz do praktycznego zastosowania swojej wiedzy.